Hardware

AMD vydá novú grafickú kartu RX 590

 

hardware novinky

AMD vydá novú grafickú kartu RX 590

AMD by malo novú grafickú kartu uviesť už 15. Novembra 2018. Ide tak pravdepodobne aspoň o nejaký pokus a reakciu na nové grafické karty RTX série od Nvidie.


O výkone grafickej karty RX 590 zatiaľ niesu známe bližšie informácie, potvrdené je iba to, že by malo ísť o grafickú kartu vyrobenú pomocou 12nm technológie. Zatiaľ špekuláciou sú frekvencie a konkrétne parametre grafickej karty. Podľa dostupných informácií sa grafická karta RX 590 objavila v 3D Mark Time Spy teste, kde frekvencia jadra bola 1545 Mhz. Pôjde tak o vyššie frekvencie ako majú grafické karty RX 580. Frekvencia pamätí zostane 2000MHz.

Odporúčaná predajná cena od AMD bola stanovená na 299USD, oproti grafickej karte RX 580 prinesie približne o 10% vyšší výkon a o 15% nižšiu spotrebu ale súčasne o 30% vyššiu cenu. Otázkou možno zostáva ako si karta poradí v oblasti ťaženia kryptomien. Keďže grafické karty, RX 570 a RX 580 sú veľmi obľúbené hlavne u nadšencov ťažby kryptomien kvôli ich cene a výkonu, ktorý za túto cenu ponúkajú.

Avšak najobľúbenejšie kryptomeny, ktoré sú dnes ťažené pomocou RX 570 a RX 580 grafických kariet sú zvyčajne postavené na daggerhashimoto alebo cryptonight algoritmoch. Pri týchto algoritmoch, ťažobný výkon grafických kariet najviac ovplyvňuje frekvencia pamätí, zatiaľ čo frekvencia grafického jadra sa bežne podtaktováva (sníži sa). Týmto podtaktovaním je možné následne vykonať aj undervolt (zníženie napätia) jadra. Takto sa dosiahne nižšia spotrebe grafickej karty a zvýši sa efektívnosť samotného ťaženia.

Potvrdzujúcu informáciu o tom, že AMD Radeon RX 590 je naozaj skutočná priniesol na svojom Twitter účte Andreas Schilling, ktorý zverejnil fotografie samotnej škatule RX 590. Ako sám uvádza mohol tak urobiť, pretože nieje pod žiadnym informačným embargom AMD.

 

Tagy
Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button
Close