Softvér

Adblock aplikácia pre Mac tajne zbierala dáta užívateľov

Adblock aplikácia pre Mac tajne zbierala dáta užívateľov

adblock

Existuje veľmi veľa dôvodov prečo ľudia používajú rôzne Adblock aplikácie a doplnky do prehliadačov. Tieto aplikácie slúžia na blokovanie reklamného obsahu webových stránok. Niektorí z nás chcú väčšiu úroveň súkromia a týmto sa snažia zabrániť reklamným spoločnostiam zbierať údaje. Iným možno prekáža spomaľovanie rýchlosti prehliadania stránok.

 

Väčšina z nás to však robí z pragmatickejšieho dôvodu a to je, že ich reklama jednoducho obťažuje. Je to naozaj pochopiteľné, určite poznáte prípady kedy na Vás pri návšteve stránky vyskočia 3 vyskakovacie okná s reklamou, ktoré musíte zatvoriť a počas ich zatvárania sa otvoria ešte ďalšie dve. Preto sa snažíme aj my pristupovať k reklame čo najzodpovednejšie a umiestňovať ju tak, aby našich čitateľov rušila čo najmenej.

Ani jeden z používateľov blokovačov reklám, nech už má dôvod na jeho stiahnutie a používanie akýkoľvek nepredpokladá, že tento blokovač bude zbierať a odosielať údaje o priehladaní niekam do Číny. Najviac šokujúcim faktom, je to, že softvér o ktorom hovoríme je Adware Doctor. Ide o jeden z najrozšírenejších a dokonca platených blokovačov reklám pre Mac OSX, dostupný dokonca cez officiálny Mac App Store.

Práve Mac App Store by mal byť miestom so zárukou, kde si môžete zakúpiť a stiahnuť overený softvér, ktorému môžete dôverovať. Apple sa nerozhodlo zakročiť ani po niekoľkých sťažnostiach používateľov a aplikácia tak zostávala stále dostupná k zakúpeniu. Vyradiť z ponuky sa ju rozhodli až po tom ako sa správanie aplikácie nepozdávalo aj Patrickovi Wardiemu, zakladateľovi Objective-See.

Patrick sa rozhodol, že situáciu preskúma. Neskôr, po dôkladnom preskúmaní, informoval o výsledkoch na svojom blogu. Podarilo sa mu zistiť, že okrem toho, že Adware Doctor účinne blokuje reklamu v najpoužívanejších prehliadačoch pre Mac OSX – Safari, Firefox, Google Chrome, súčasne zbiera aj históriu z týchto prehliadačov a odosiela ich niekam do Číny.

Preto, ak náhodou používate OSX a máte v ňom Adware Doctor odporúčame minimálne dočasne prestať používať tento blokovač reklám. Aspoň dovtedy, kým nebude objasnené, prečo a za akým účelom softvér zhromažďoval informácie o histórii prehliadania užívateľov.

Tagy
Ukázať viac

Súvisiace články

Mohlo by vás zaujímať

Close
Back to top button
Close